يكي از تجهيزاتي كه در عكاسي ها و بمنظور نورپردازي مورد استفاده بسيار زيادي دارد رينگ لايت ميباشد. رينگ لايت براي نورپردازي عكاسي هاي پرتره، مدلينگ و تبليغاتي كاربرد دارد و به گونه اي طراحي شده است كه ميتواند نور بسيار نرم و همچنين يكنواختي را بر روي سوژه مورد نظر منعكس كند. از رينگ لايت علاوه بر عكاسي ها در سالن هاي زيبايي نيز استفاده ميشود.

انواع رينگ لايت

رينگ لايت از حيث منبع نور به انواع مختلفي تقسيم بندي ميشود. از انواع رينگ لايت كه بسيار كم مصرف و همچنين قابل حمل نيز ميباشد رينگ لايت LED است. در ساخت رينگ لايت LED  از تعداد زيادي لامپ هاي ال اي دي كوچك استفاده شده است كه بصورت حلقه اي در كنار يكديگر و با فاصله كم قرار گرفته اند. بزرگترين مزيت اين نوع رينگ لايت در داغ نشدن آن ميباشد زيرا بهتر است بدانيد كه داغ كردن از مشكلات بزرگ در نورپردازي محسوب ميشود. رينگ لايت با منبع نور مهتابي از انواع رينگ لايت است كه البته بصورت دست ساز ساخته ميشود و به همين دليل كمتر ميتوان نمونه آنرا در بازار يافت. از معايب رينگ لايت نور مهتابي اين است كه بر اثر كوچكترين ضربه ممكن است بشكند. رينگ لايت با منبع نور لامپ هاي معمولي از انواع رينگ لايت به شمار ميرود كه از لامپ هاي ساده كه به صورت حلقه اي در كنار يكديگر قرار ميگيرند ساخته شده است.

راهنماي خريد رينگ لايت

اولين و مهمترين نكته اي كه براي خريد رينگ لايت بايد مد نظر قرار دهيد سايز آن ميباشد.  رينگ لايت در سايزهاي مختلفي توليد ميشود كه در هنگام خريد بايد به سايز مناسب با كارتان توجه داشته باشيد. دقت داشته باشيد كه اگر سايز سوژه مورد نظر شما كوچك است پس بايد رينگ لايت با قطر بزرگتر را انتخاب كنيد تا نوري كه به‌آن ساطع ميشود بتواند عكس زيبايي را پديد آورد. همانطور كه در بالا نيز اشاره شد انواع رينگ لايت وجود دارد كه از منابع نوري متفاوتي برخوردار هستند و به همين دليل بايد در خريد رينگ لايت به اين موضوع توجه داشته باشيد كه چه نوعي از آن را خريداري ميكنيد. اگر از عكاسان حرفه اي هستيد و يا تمايل زيادي به عكسبرداري بصورت حرفه اي داريد بهتر است تا انواع رينگ لايت را خريداري نماييد تا بتوانيد در موقعيت هاي مختلف نورپردازي مناسبي را بر روي سوژه خود داشته باشيد.

كيفيت لامپ هايي كه در ساخت رينگ لايت به كار ميرود بسيار مهم است و به همين دليل براي خريد رينگ لايت حتما كيفيت لامپ كه ميتوند از نوع مهتابي، لامپ معمولي و ال اي دي باشد را مورد توجه قرار دهيد. لامپ هاي بي كيفيت ميتوانند دردسرهاي زيادي را براي عكاس به وجود آورند  زيرا در عرض مدت كوتاهي و پس از مدت زمان كوتاهي استفاده از كار خواهند افتاد. با از كار افتادن لامپ ها كاربر مجبور به خريد مجدد لامپ و همچنين تعويض آنها خواهد شد. گذشته از خريد و تعويض لامپ ها كه هزينه اي را بر جاي خواهد گذاشت بايد زماني را نيز براي خريد و تعويض صرف نماييد. براي اطلاعات بيشتر به سايت فروشگاه فوكوس نگار مراجعه نماييد.